Kauçuk veya epoksi zeminler? Hangisi daha iyi?

Kauçuk ve epoksi zeminler, hem spor salonlarında hem de yaşam ortamlarında yaygın olarak kullanılan çevresel dostu ve güvenli malzemelerdir. Lakin hangisi daha iyi?

Kauçuk zeminler, renk ve desenlerinin yanı sıra emici bir ortama sahiptir ve ekonomiktir. Kauçuk zemindeki ses izolasyonu, zemini onarmanın kolay olmasından daha güçlüdür ve bu da çoklu oyun alanlarının kullanım süresini uzatma konusunda yardımcı olur. Kavisli kenarlar sebebiyle de düşme riskini azaltmada etkili olurlar.

Epoksi zeminlerse, renkli görünümü ve estetik görüntü konusunda tercih edilebilirler. Yine, akustik izolasyon alanlar makul düzeyde seviyelemektedir. Epoksi zemin, kağıdı su geçirmez bir sonuç vermesi için çok havalandırmalı ve kuru olabilecek ortamda uygulanması gerektiğinde has yeniden bitirilebilirdirl. Aynı şekilde leke temizliği için jeolojik ürün eklendiğinde, böylelikle korozyona karşı daha dayanaklı olma özelliğinide sunarlar.

Genel olarak bakarsak epoksi ve kauçuk zeminleri meskenlerde, okullarda ya da diğer spor salonları gibi ortamlarda her iki malzemenin de avantajları mevcuttur. Öncelikle yaşanan kaygıya göre projenin durumuna bağlantili erişilecek sonuçlar arasndan bir seçim yapma aşamasýna gelecek olursak epoksi zemin neredeyse kauçuk zemine göre daha pahalý seçenek olabilir lakin uygulama süresinin daha hýzlý olmasý sebebiyle ve kullanýcýlara sunucu envanterden selam ile daha fazla avantaj saðlayabileceði için bu ürünü tanýmlar. Kauçuk zemin ise ürüne uygulanan temizlik metreri gelerek en gecikmiþ lif lif yapma hakknda da destek verilmektedir.

Son olarak, neyi seçtiniz o olay ama her iki malzeme arasnda belirli noktalarda rekabet var. Ellerde ki detaylara baðlanarak ayný projeye uygun olduðu bilgisine ait ince bilgiyi edinmeniz durumunda proje içeriðine uygun malzemeyi hangisinin tasarlayacaðýnýza pratik edebilirsiniz.

Kauçuk veya epoksi zeminiyle yapılacak projelerin ne yönden farklılaştırılabileceği önemli bir sorudur. Her ikisi de kaliteli sonuçlar veren yüzey sistemleridir. Bu sebeple, seçiminize hangisinin daha uygun olduğunu saptamak karar vermeyi kolaylaştıracaktır.

Kauçuk zeminler, çoğunlukla spor, rehabilitasyon ve oyun alanları için en iyi tercihtir. Yoga stüdyoları gibi çevresel koşullara cevap vermesi istenen bazı mekanlarda da kullanılabilir. Kauçuk zeminler genellikle çizgisel olarak tasarlanmış bodrumlarda hava koşullarına dirençli olduğundan nin nema nedeniyle tercih edilmektedir.

Epoksi zeminler ise çoğunlukla teknolojik ortamlarda ve garajlar da rahatça kullanılabilmektedir. Dayanıklı bir altyapıya sahip olmalarının yanı sıra, kendinden temizlenen epoksi zeminler bunun için üstüne düşen işleri en hızlı şekilde gerçekleştirmek için tercih edilmektedir.

Türkiye çevresel konulara çok daha fazla dikkat eden ve kaynaklarından verim almaya özen gösteren bir ülke olarak, son yıllarda parke üretiminin de önemli seviyelere ulaşması hiç şaşırtıcı değil. Türkiye’deki en büyük parke üreticilerinden biri, İstanbul’da 2011’de faaliyetlerini başlatan fonksiyonel ev aksesuarları üretmek amacıyla kurulmuş olan Tuvil mağazasıdır. Bu mağaza parke sektöründeki iki önemli kefeye hitap etmektedir: Kaliteyi ilk sıraya koymak ve yenilikçi parke seçenekleri sunmak.

Tuvil mağazası tarafından piyasaya sunulan parke modelleri arasında halılara benzer ahşap seçenekleri, ahşap görünümlü plastik modelleme,seramik modifiyeler, cam ve metal seçenekleri gibi çok yönlü tasarımlara rastlamak mümkün. Aynı zamanda mağazada mevcut olan her bir parke türü oldukça yüksek kalite standartlarına sahip olup sert testlerden geçtiği için çok uzun bir dayanma süresine sahiptir.

Tuvil mağazasının talep gören bir diğer parke türü ise Ahşabox markalarındaki ahşap işlemeli modelleridir. Bu modellere verilen isimler ev eşyalar için normal ahşap pratiklerini anlatmak amacıyla tasarlanmıştır. Ahşabox markaları sayesinde herhangi bir ahşap deseni ile kaplama son derece heyecan vericidir ve Tuvil’in muazzam dizaynlar arasından seçim yapmak gerçekten kolaydır.

Tuvil mağazası Türkiye’de asla empati kurulamayacak anormalliklerden arindirilmiş olan ve muhteşem on beş yildirlik Türk parke tarihine imza atmislardir. Mağaza Tahran, İstanbul ve Ankara şehirlerinde, birlikte davranarak milyonlarca mühendislerce elle hazirlanan parke üretiyor ve dekore ediyor .