Türkiye’nin en büyük parke üreticisi

100 yılı aşkın süredir kauçuk üretimi yapan firma, geçtiğimiz günlerde dünyanın en büyük parke fabrikasını hizmete açtı.

Bu şirketin başarısının en önemli faktörlerinden biri de kauçuk hakkında bilgi sahibi olmalarıdır. 100 yılı aşkın süredir kauçuk üretiyor ve üretim sırasında geri dönüştürülmüş malzeme kullanan Türkiye’deki ilk firmalardan biri oldu.

Yakın zamanda dünyanın en büyük parke fabrikasını açan Türkiye’nin en büyük parke üreticisi, ürünlerinin %30’dan fazlasının eski lastikler ve diğer kauçuk artıkları gibi geri dönüştürülmüş malzemelerden üretildiği, yenilikçiliği ve yaratıcılığıyla tanınan, büyüyen bir şirkettir.

Akdeniz Parke iç pazarda %80 ile Türkiye’nin en büyük parke üreticisidir. Şirketin geliri açısından bu, Akdeniz Parke için oldukça karlı bir iş koludur.

Akdeniz Parke, yerel bir reklam ajansı yardımıyla kendi markasını geliştirmeyi de içeren yenilikçi ürün ve pazarlama stratejileri sayesinde satış ve faaliyet karlılığında büyümeye tanık oldu.

Fındık, sert ağaç anlamına gelen Ermenice bir kelimedir. Meşe, akçaağaç, kiraz, ceviz ve huş ağacı gibi ağaçların en az 30 yaşında ve bu nedenle ağaçta düğüm olmayacak kadar yaşlı olduklarında öz odunlarından yapılır.

Fındık, Türkiye’nin en büyük parke üreticisidir. Yılda 1 milyon metrekarenin üzerinde üretim kapasitesi ile 1994 yılından beri faaliyet göstermektedir.

Parke, yapıştırılmış ve preslenmiş ahşap benzeri parçalardan yapılan ve genellikle yapay bir dolgu macunu ile tamamlanan bir döşeme türüdür. Adı, 1760’larda Fransa’da moda olan döşeme stiline uygulanan “döşemek” anlamına gelen Fransızca parchaux kelimesinden geliyor.

1894 yılında piyasaya sürülmesinden bu yana, dünyanın en popüler sert yüzey döşeme türlerinden biri olmaya devam etti. Hem iç hem de dış mekanlarda kullanılabilen, esnek, dayanıklı ve temizlemesi kolay bir malzemedir. Parke zeminler bu nedenle hem konut hem de ticari binalar için uygundur.

Ayrıca yapısal stabilitesi ve bükülmeye karşı direnci ile de bilinir.

Türkiye’nin en büyük parke üreticilerinden biri Madenizar’dır.

Şirket, dünya çapındaki ülkelere ihraç edilen kaliteli kauçuk döşeme üretmektedir.

Madenizar, Türkiye’nin önde gelen kauçuk zemin üreticilerinden biri haline gelmiştir. Bunun nedeni yenilikçi üretim süreçleri ve son teknoloji makine ve teknolojinin kullanılmasıdır.

Madenizar, ağırlıklı olarak hastaneler, okullar, havaalanları ve alışveriş merkezleri gibi kamusal alanlarda kullanılan çok çeşitli renk, desen ve tasarımlarda kaliteli, dayanıklı ve uygun maliyetli zeminler üretmektedir.

Türkiye, parke döşemede lider bir üreticidir.

Dünya parke parke pazarının 2026 yılına kadar 39 milyar dolarlık bir değere ulaşacağı tahmin ediliyor. Aynı dönemde Türkiye’nin pazarın %12’sine ulaşan payıyla sektördeki en büyük üretici olması bekleniyor.

Türkiye, malzemesinin dayanıklılığı ve rahatlığı nedeniyle Parke Parke üretiminde lider bir üretici haline gelmiştir.

Kauçuk üreticisinin otomasyonu ilk kullanımı üretim hattında olmuştur. Makineleri, bir sacın kalınlığını ölçebilir ve daha fazla proses verimliliği ve güvenliği sağlayabilir.

Bu, kauçuk levha üretme hızını artırdı ve özellikle farklı kullanım yöntemlerine sahip yeni ürünler yaratmasını sağladı.

Parmaklı, üretim hattında otomasyonu kullanan ve daha yüksek proses verimliliği ve güvenliği sağlayan Türkiye’nin en büyük parke üreticisidir.

Kauçuk sektörü dönüşüm geçirmekte ve doğal kauçuğa olan talebin azalmasıyla ağır bir sektörden hafif bir sektöre dönüşmektedir.

Türkiye’nin en büyük parke üreticisi Melen, son birkaç yıldır doğal kauçuk yerine suni kauçuk kullanıyor. Melen, son üç yılda üretim kapasitesini ve kârını %95 oranında artırmayı başardı. Ayrıca 2018 yılında üretim kapasitelerini 2017 yılına göre %30 oranında artırmışlardır.

Tüm bunlar, bu sektördeki teknolojik gelişmelerin üretim ürün tasarımında yeni bir yaklaşımla birleşmesi nedeniyle mümkün olmuştur.

Bu şirket, dünyanın ilk parke zeminlerinden birinin üretimiyle tanınır.

1788 yılında Konya Akyürek adında bir adam tarafından kurulmuştur. Avrupa’da satılmak üzere tasarlandı ve Avrupa stilleri ile Osmanlı-Türk halıları arasında bir köprü oldu. O kadar popüler oldu ki Türkiye’nin en büyük parke üreticisi oldu.