Kauçuk veya epoksi zeminler? Hangisi daha iyi?

Binalarda iki ana zemin türü vardır: epoksi ve kauçuk. Kauçuk daha ucuz bir seçenektir, ancak epoksi genellikle daha dayanıklıdır.

Hangisini seçmeniz gerektiğine karar vermek için iki katı karşılaştıralım:

Kauçuk: – Tipik olarak epoksi zemin kaplamadan daha hızlı yıpranır. – Kuruduğunda yapışkan hale gelir ve bu nedenle yağışlı havalarda güvenlik tehlikesi oluşturabilir. – Epoksi zemin kaplamadan daha fazla bakım gerektirir çünkü temiz kalması için düzenli olarak sabun ve su ile yıkanması gerekir.

Epoksi: – Özellikle zemini döşemeyi planladığınız alan için çok ağır veya çok hafif olmayan çok katmanlı bir kalite kullanıyorsanız, aşınmaya ve yıpranmaya kauçuk zemine göre daha dayanıklıdır. – Bu olabilir

Kauçuk zemin, esnek, esnek ve dayanıklı bir zemin kaplama seçeneğidir. Süngerimsi yüzeyi yumuşaktır ve darbeleri emer. Malzeme buhar, sıcak su veya diğer temizlik maddeleri ile temizlenebilir. Ayrıca lekelerin ve kirlerin kolayca çıkarılmasını sağlar.

Öte yandan, epoksi zeminler dünyadaki en dayanıklı zemin türlerinden biridir. Üzerine ne kadar sert düşerseniz düşsün, delinmelere, aşınmaya ve darbe hasarına karşı maksimum direnç için yüksek çekme mukavemetine sahip gözeneksiz bir kaplamadır!

Aşağıdaki faktörleri göz önünde bulundurun:

– Değiştirme maliyeti

– Neme ve küflenmeye karşı dayanıklılık

– Tamir edilebilme özelliği

– Gürültü seviyesi

Zeminler söz konusu olduğunda iki seçenek vardır: epoksi veya kauçuk. Epoksi ve kauçuğun artıları ve eksileri vardır. Ancak, iki malzeme farklı çalışır. Ayrıca, bir müşteri kararını birden fazla şekilde etkileyebilecek farklı özellikler sunarlar.

Birçok insan hangisinin daha iyi olduğunu merak ediyor, kauçuk mu yoksa epoksi zemin mi? Gerçek farkın ne olduğunu araştıran çok sayıda çalışma yapılmıştır. Bazı araştırmalara göre, kauçuk zeminlerin gürültünün iletilmesini ve odadaki kişiler tarafından duyulmasını engellemede daha etkili olduğu doğrulanmıştır.

Bazı insanlar, kauçuk zeminlerden daha eksiksiz bir yalıtım sağladıkları için epoksi zeminlerin ses yalıtımı için daha iyi olduğuna inanırlar.

Kauçuk, izoprenin polimerizasyonu ile üretilen bir tür doğal polimer bileşiğidir. Epoksi, silikon dolgu macunlarından uçak kaplamalarına kadar çeşitli uygulamalarda kullanılan sentetik bir polimerdir.

Kauçuk zeminler genellikle epoksi zeminlerden daha yumuşak ve daha rahattır ve daha iyi ses yalıtımı sağlar. Öte yandan, epoksi zeminler kauçuk zeminlere göre daha dayanıklıdır ve aşınmaya çok daha az eğilimlidir.

Kauçuk, 100 yılı aşkın bir süredir zemin kaplamalarında kullanılmaktadır. Epoksi yeni ve pahalı bir malzeme olduğu için hala tüm zeminler için en iyi seçenek olarak görülmemektedir.

Kauçuk çok daha ucuzdur, döşenirken özel bakım gerektirmez, bozunurken toksik kimyasallar üretmez ve epoksiden daha esnektir. Ancak kauçuk, tipik olarak sert yüzeyler için kullanılan diğer seçeneklerle karşılaştırıldığında biraz kaygan olabilir.

Bazıları epoksi zeminlerin en iyi seçim olduğuna inanırken, diğerleri kauçuk zeminlerin daha iyi olduğunu düşünüyor. Bu makale hem kauçuk hem de epoksi zemin kaplamayı araştırıyor ve artılarını/eksilerini tartışıyor.

Kauçuk Zemin Kaplamanın Artıları:

– Daha uygun fiyatlıdırlar.

– Temizlemesi daha kolay olduğu için fazla bakım gerektirmezler.

– Hem ticari hem de konut ortamlarında kullanılabilirler.

– Kauçuk sıcağa, soğuğa, neme ve sürtünmeye kolayca dayanabilir.

Kauçuk Döşeme Eksileri:

– Malzemenin sertliği nedeniyle yürümekte veya üzerinde uzun süre ayakta durmakta zorlanan kişiler için daha az yastıklama sağlarlar.

– Islak bırakılırsa havada çok fazla nem varsa kaymaya ve düşmeye neden olabilir (ılık su kullanılarak çözülebilir)

Bir döşeme malzemesi seçimi söz konusu olduğunda iki seçenek vardır: epoksi veya kauçuk. Kauçuk zeminlerin dezavantajının daha fazla bakım gerektirmeleri olduğu düşünülebilir, ancak epoksi ve kauçuk oldukça farklıdır – bunları aşağıda inceleyeceğiz.

Kauçuk, epoksiden daha güçlü ve pürüzsüz olduğu için spor salonları ve dans stüdyoları gibi yerlerde yaygın olarak kullanılır. Bununla birlikte, bir epoksi zemin aşınma ve yıpranma belirtisi göstermeden yıllarca dayanabilirken, yedi yıl sonra kauçuk zeminli yeni bir halı takımına ihtiyaç duyulur.

Kauçuk ürünler uygun fiyatlı, dayanıklıdır ve özelleştirilebilir. Ayrıca genellikle epoksi ürünlerden daha estetik olarak hoşturlar.

Bununla birlikte, kauçuğun dezavantajı, genellikle epoksi içindeki kimyasallardan daha büyük bir risk olarak görülen toz oluşturmasıdır.

Kauçuk zeminler, bir alana daha otantik bir his verir ve parlaklıklarını ve dayanıklılıklarını korumak için düzenli kimyasal işlem gerektiren epoksi zeminlere kıyasla daha kolay bakım ile genellikle daha iyi görünürler.